Podfuk na druhou

by Jan Kadlec

Obálka knihy Podfuk od Johna Grishama

Obálka knihy Podfuk od Johna Grishama

Neumím podvádět a lhát. Obvykle se červenám, při opisování ve škole jsem si připadal tak průhledný, že jsem taháček 2×3 cm ani nevytáhl z kalkulačky a z představy, jak na úřadech vysvětluju nějaký netypický náklad, se mi rosí čelo tak moc, že zásadně uplatňuju paušál a platím asi víc, než mám.

O to víc si podfuky užívá mé čtenářské a divácké já. Dannyho parťáci poslouží jako typický příklad (i proto, že jsou tam skvěle oblečení).

Jsem nevinný!

Asi znáte film Shawshank Redemption (Vykoupení z věznice Shawshank), co? Základní příběhovou linku najdete i v Podfuku Johna Grishama. Slušňák, co sedí ve vězení za něco, co neudělal. Omyl. Komplot. Spiknutí.

Vězeň, v našem případě černošský právník, který se zdánlivě nevinnou realitní transakcí zapletl do rozsáhlého praní špinavých peněz, je vzorný a poctivý. Pracuje jako knihovník a ve volném čase pročítá případy svých spoluvězňů, pár chybně odsouzených dokonce dostane ven. Stále ho ovšem pálí, že se mu kvůli vězení rozpadla rodina a že mezi zdmi stráví ještě pět let. Spravedlnost je prostě slepá.

Ale chytrý…

A pak někdo zabije soudce. Který shodou náhod rozhodoval kolosální ekologický spor o těžbě uranu. A Malcolm, náš hlavní hrdina, ví, kdo to byl. Protože si mu vrah na soudce Fawcetta stěžoval, když byl u Malcolma projednat svůj případ. Že ho Fawcett podvedl. Vzal úplatek – nikterak zanedbatelný – a pak jeho synovce stejně odsoudil naplno. Blbec. Soudce i vrah.

Ještěže existuje Hlava 35. Ta je na rozdíl od Hellerovy Hlavy 22 k něčemu dobrá: když pomůžete vyřešit federální zločin, zmírní vám trest. Malcom chce ve srovnání s významností případu drobnost: svobodu, ochranu jako svědka a odměnu za dopadení vraha, která je vypsána na 125 tisíc dolarů. Je důvěryhodný a kdyby lhal, ztratí mnohem víc, než může získat. Pro federály dobrý obchod. Nebo ne?

Kočka s myší

Malcolm si s vyšetřovateli případu hraje podobně jako Grisham se čtenářem. Jednou vás tahá za nos, pak vám potvrdí domněnky. A když už si naléváte panáka a plácáte se po zádech, jakej to máte detektivní čuch, propleskne vás dalším zvratem. A to se mi líbí.

Americká krimi je úplně jiný žánr než detektivka z britských ostrovů. A ačkoli jsou mi Sherlock s Herculem trošku bližší, americký Podfuk byl příjemnou a napínavou oddechovkou, která ve vás zanechá stesk: „Proč bych já na to jenom neměl nervy… A jednu cihličku by mohl poslat, parchant prohnanej.“

 

John Grisham: Podfuk. Z angličtiny přeložila Edda Němcová. V roce 2013 vydal Knižní klub. Za výtisk pro blogery děkuji knihkupectví Martinus.cz.