Jak být šťastný? Inspirujte se u Šťastné knihy

by Jan Kadlec

 

Šťastná kniha Barbory Šťastné

Obálka Šťastné knihy Barbory Šťastné

Šťastná kniha Báry Šťastné (velké Š není překlep) mě zaujala hned ze dvou důvodů:

  1. O štěstí strašně rád mluvím.
  2. Čtu Šťastný blog, který je základní předlohou knihy.

Kdybych chtěl být zlý, napsal bych, že si stačí projet archiv blogu a dozvíte se víc než v knize za 229 Kč. Ale neudělám to, protože by to byla osudová chyba.

Šťastná kniha totiž

Můžete ji také darovat, což je hezčí a zajímavější dárek než pouhý odkaz (a ilustrace na přebalu je boží) nebo půjčit a pak si o knížce povídat a tvářit se strašně intelektuálně.

Jsme vlastně úplně normální

Zatímco blog je plný milých jednohubek, knížka je pečlivě zeditovaná a příspěvky jsou logicky propojeny a rozděleny do tematických celků.

Bára je obyčejná žena. Má práci, manžela, děti. Splácí hypotéku. Nakupuje. Neválí se celé dny u bazénu v Los Angeles, takže se s ní čtenář ztotožní velice snadno. Až tak snadno, že půlku knihy souhlasně prokývete a s úlevou zjistíte, že nejste divní a že stejné pocity mají i jiní lidé. Že jste vlastně úplně normální. Vyprostíte se z úzkoprsé skořápky, začnete volně dýchat a s úsměvem vykročíte vstříc šedi běžných dnů o něco šťastnější.

Na maličkostech záleží

Asi jste už slyšeli nebo četli, že nad určitou hranici vás peníze šťastnějšími neudělají. Nebo že věci se rychle omrzí, zatímco zážitky zůstanou. Proto není divu, že Bára jen potvrdí sílu vztahů a maličkostí.

  • Že se v ustlané posteli usíná lépe.
  • Že pít víno je spolehlivá cesta ke štěstí.
  • Že je čtení dávno zapomenutých knih o něco lepší.
  • Že i bez peněz může být člověk šťastný.
  • Že největší nirvánu zažijete, když doma zujete boty a odložíte těžkou igelitku, ze které vám už modrají prsty.
  • Že pusa v podzimním listí nebo prvním sněhu chutná úplně jinak než ta na dobrou noc. (OK, toto ve Šťastné knize nenajdete, ale je to taky prověřeno!)

Shrnutí? Chce se mi říct, že bez dětí mohu být asi tak šťastný, jak jen to jde (to je fakt: američtí vědci zjistili, že dítě vám sníží šanci být „velmi šťastní“ o 5,6 % a každé další dítě o dalších šest desetin), ale protože věřím, že děti jsou (přinejmenším ve stářím profiltrovaných vzpomínkách) ta největší radost, vyberu si jiný závěr z knížky:

Štěstí nemá smysl odkládat. Na Vánoce, po státnicích, na dovolenou. „Zkuste být šťastní hned teď.“ (A když to neklapne, změňte si jméno aspoň formálně.)

P. S.: Při čtení nepijte nic barevného. Byla by škoda tu knížku poprskat červeným vínem.

 

Barbora Šťastná: Šťastná kniha. V Praze roku 2013 vydalo nakladatelství Motto. Za blogerský výtisk děkuji internetovému knihkupectví Martinus.cz.