Přečteno: Naše poslední hodina (Martin Rees)

by Jan Kadlec

Nakladatelství Dokořán vydává velmi zajímavé knihy. Četl jsem od nich třeba Bobos. A teď mám rozečtené další dvě knížky, které na sebe lehce navazují. Jsou to knihy, které vás nutí myslet, pochybovat, kritizovat, ale především si vytáhnout hlavu z pr-ele a uvědomit si, že svět ve vaší hlavě je vlastně strašlivě maličký.

Kniha Příštích padesát let, o které budu psát asi za týden, shrnuje úvahy asi pětadvaceti vědců různých oborů o vývoji jejich vědních disciplín v první polovině 21. století. Mezi esejisty je i britský astronom Sir Martin Rees, jehož kniha Naše poslední hodina řeší podobný problém v poněkud dohlednějším časovém úseku.

Jednoduše řečeno, Rees se téměř diví, že naše poslední hodina nenastala v uplynulých padesáti letech.

Jak blízko zničení světa jsme byli během studené války? Představuje moderní biologie nějaké nebezpečí? A co výzkum vesmíru a navazování kontaktů s jinými civilizacemi?

Spousta kapitol ve mně vyvolala zvědavost a touhu přečíst si něco o přírodovědných oborech. Fyzika a biologie vypadají téměř jako sexy job. Nebezpečný, ale svůdný a přitažlivý. Téměř nadšeně jsem propojoval znalosti o Kubánské krizi z 60. let z hospodářských dějin na ekonomce s fyzikálně založeným výkladem důsledků odpálení jaderné bomby – miluju ten pocit, kdy vám s přibývajícím věkem, vzděláním a zkušenostmi jednotlivé věci zapadají do sebe jako kousky puzzle. Zároveň jsem se skepticky mračil u kapitol o výzkumu vesmíru – osidlování Měsíce či Marsu, těžení kovů na asteroidech, navazování komunikace s inteligencemi v jiných vesmírech – to všechno zní spíše jako podklady k dobré sci-fi knížce než jako seriózní úvahy. Ale kdo ví. Verneovi se jeho vrstevníci taky smáli.

Úvahy o pokrocích vědy, její etice, terorismu, špetce politiky a filozofie, to všechno tato kniha nabízí. Doporučuji každému, kdo preferuje debatování o myšlenkách nad drbáním lidí. A odrazuji od čtení všechny konspirátory a paranoiky, kterým kniha může způsobit těžké spaní.

Rees, Martin: Naše poslední hodina. Z britského originálu Our Final Hour […] přeložil Aleš Drobek. Vydala nakladatelství Dokořán/Argo v Praze, 2005.